a

A jóga célja nem a terápia, a jóga nem egy terápiás eszköz, mégis vannak terápiás hatásai

A jóga nem egy önismereti eszköz, nem pszichológia, mégis vannak önismereti lehetőségek benne és a mentális egészségünkre is hat. A jóga, tetszik vagy nem, egy spirituális út és célja a tudat rezdüléseinek a megszüntetése. Vagyis, hogy le tudd állítani a folyamatos kattogást. Az miért spirituális? Mert akkor az egyén benned, az egó, a személyiség egyesül az Egyetemessel. Rájössz, hogy te nem te vagy, az csak erre az életre egy kabát.

Néha ez a kabát túl nehéz és túl meleg, néha meg megfagysz alatta és nem véd semmitől meg. A spiritualitás azt jelenti, hogy nem azonosulsz egyikkel sem.

Amikor kattogsz, azzal az a probléma, hogy nem a jelennel foglalkozol, a múlt történéseiben vagy, vagy szorongsz a jövőtől. Egyik sem jó tanácsadó, mindkettő sajnos hozzájárul ahhoz, hogy csípőből tüzelj. Tipikus példája ennek az, amikor azt mondod egy ászanában, hogy ez nekem úgysem fog menni, vagy: én erre nem vagyok képes. Mindig gondold végig, hogy a családban ki mondogatta ezt, kitől vetted át ezt a mondatot és tudatosítsd, hogy ez nem a tiéd, csak használod.

Amikor sikerül tehát leállítanod a gondolatokat (érzelmeket, emlékezést stb.), akkor nyilvánul meg a jóga.
A jóga ehhez többféle eszközt is ad a kezedbe, ezekből csak az egyik az ászana, de vannak pránájáma gyakorlatok is, amelyek a légzésen keresztül állítják le a gondolatokat és van a meditáció is, annak három fokozatát sorolja fel a jógaszútra.
Olyan nincs, hogy gerincjóga, meg stresszcsökkentő jóga, meg csípőnyitó jóga! Jógabrunch?!?! Eszem megáll. Ezek mind gyógytorna vagy pszichológia, vagy wellness fogalmak.

Nem azt jelenti, hogy a jógázás által nem lenne jobb állapotú a gerinced, nem tudnád jobban kezelni a stresszt vagy nem lenne rugalmasabb a csípőd. De ezek mellékhatások csupán, nem célok!
Ott állsz a svédasztal előtt és te csak az előételt veszed el? Soha nem fogsz jól lakni! Rendbe teszed a gerinced, de a problémád utána akkor majd máshol mutatkozik meg. Máshol jön elő. Például egy másik betegségben. Neked nem a gerincfájdalmadat kell megszüntetned, hanem az életedet rendbe tenned.

Az adriai jógatáborban valahogy szóba került a húsevés és az egyik résztvevő azt mondta, hogy hát hagy egyen a másik húst, ha azt kívánja! Na a jóga pont a kívánások ellen hat, mert nem biztos, hogy az jó neked, amit kívánsz. Ha mindenre rámegyek, amit megkívánok, akkor azzal biztosan ártok magamnak.
Sokszor helytelenül fordítják a jógát a gondolatok lecsendesítésével. Hát nem. Semmiféle lecsendesítést nem akarunk, hanem nagyon szigorú elvágást. Azért gyakorolj, hogy le tudd rakni azt, hogy mint egy állat, mész a kívánságaid, a vágyaid után.
Semmi másért nem érdemes jógázni, minden más csak cirkusz, ahogy a mester tanítja. És már egy egész iparág épül a látszatmegoldásokra, a jógaruháktól kezdve, a jógakulacsokon át, a jógamatracokon keresztül sorolhatnám, véget nem ér.
De te, te ne ragadj le a kulacsnál.

A múltkor azt mondta nekem egy tanítványom, hogy Szandra, te nem nézel úgy ki, mint egy tipikus jógás, neki ez tetszett. Kérdeztem, hogy mire gondol. Mondta, hogy hát nincs rajtad tetoválás, nem olyan a frizurád, nem jársz lebernyegekben vagy cicanadrágokban és így tovább. Meglepődtem, aztán végiggondoltam, hogy tényleg nem. Én sosem adtam a külsőségekre, nem érdekelt, hogy én mutassam, nem kellett magamra írnom, hogy AUM vagy áhimszá, mert bennem van, Az vagyok. Nem hivalkodom.
Gyerekkorom óta rettentően hamar kiszagolom az őszintétlenséget. Olyan nincs, hogy valaki délután 4 és este 8 között jógás és amúgy meg ügyvéd. Nem, az ügyvédi munkát is jógásként kell csinálnia. Na ez neki nehéz lesz, ezért lehet, egy idő után rájön, hogy nem jó helyen van. Összetűzésbe kerül önmagával, mert az AUM csak akkor látszik, ha levetkőzik, a kiskosztüm alatt nem.

Tehát nem veszek magamra maskarákat, amiktől úgy nézzek ki, mint egy, hanem nekem az egész életem a jóga, az egész életemben, reggeltől estig arra törekszem, hogy tudatosan éljek és ezt nem kell mutatnom semmilyen jellel senkinek.
Mert az életem a jel. Az életem a példa. A jóga belül történik, csak belül igazán.
Amikor te is képes leszel letenni azt, ami nem te vagy, akkor leszel jógi, boldog, szabad ember.
(Félre ne érts, simán lehet, hogyha úgy tartja kedvem tetováltatok, bár egyelőre nem tervezem, de nem zárom ki teljesen, mint ahogy semmit az életemben, de biztos nem azért tetováltatnék, mert attól inkább úgy nézek ki.)

Ne dőlj be a külsőnek, sőt, mindig legyen gyanús a cicoma.
Brávácz Alexandra